Daugiau kaip pusė viso Lietuvoje parduodamo miško pusvelčiui atitenka draugui, kaimynui ar pirmai pasitaikiusiai įmonei. Miško ir miškininkystės rinka yra vis dar labai neskaidri, tad specialistai įspėja, jog dažnu atveju be profesionalų pagalbos parduodamas mišką žmogus liks apgautas. Interneto skelbimuose ir miško aukcione, atsiduria tik maža dalis iš 10000 per metus Lietuvoje sudaromų miško sandorių.

Šiandien vis daugiau perkame, parduodame internete. Norėdami įsigyti ar parduoti automobilį tikriname internetinius portalus, kai ieškome būsto, taip pat einame į nekilnojamojo turto svetaines. Tačiau kodėl norėdami parduoti mišką tai dažniausiai padarome pirmam pasiūliusiajam užuot paieškoję alternatyvių sprendimų internete? Visi nevieši pardavimo būdai sukuria terpę korupcijai.

Mišką Trakų rajone pardavęs Povilas Zapolskis pasakoja, jog, jei būtų pakibęs ant supirkėjų kabliuko, mišką būtų pardavęs penktadaliu pigiau: „Niekada nebuvau susidūręs su miško pardavimu. Nežinojau, kaip viskas vyksta, kokie dokumentai yra reikalingi ir kaip nustatoma miško kaina. Kai sugalvojau parduoti mišką, siunčiau užklausas įmonėms, užsiimančioms perpardavimu ir supirkimu. Beieškodamas radau „Miško aukciono“ internetinę svetainę, tad susisiekiau ir su jos atstovais. Pasikonsultavęs su jais supratau, kad išlošiu, nors pardavimo procesas ir nebus toks greitas, kaip parduoti mišką pirmam pasitaikiusiam. Jau nuo pat pradžių pastebėjau, kad įmonės, kurioms pasiūlymą buvau siuntęs anksčiau, siūlo net 20 proc. mažesnes sumas, nei kad galėčiau gauti. Ir iš tikrųjų – laukimas atsipirko. Mišką pardaviau net pelningiau nei tikėjausi – už daugiau nei 20 tūkst. eurų.“.

Nereikia sukti galvos dėl sutarčių

Anot specialistų, dažnai pasitaiko ir atvejų, kai pasinaudojama žmonių teisiniu neišmanymu – tuo naudojasi neviešai miškus perkantys supirkėjai. „Internetinėje aukciono platformoje greitai radome pirkėjus, kurie pasiūlė daug didesnę kainą negu vietiniai miškų supirkėjai. Mišką pardavėme greitai ir be didelių pastangų. Be to, nereikėjo patiems rūpintis, kad sutartys būtų tvarkingos, be jokių spragų. Apsidraudėme ir nuo pirkėjų, kurie naudojasi tuo, kad pardavėjas neturi pakankamai žinių šioje srityje ir bando nusipirkti mišką pusvelčiui“, – pasakoja mišką Varėnos rajone pardavusi Irena Raišienė. Pasak moters, svarbiausia, kad visi procesai skaidrūs, efektyvūs. Patogu, jog pirkėjas ir pardavėjas gali sekti kainų kitimą, o aiškiai sudaromos sutartys, kuriose suderinami visi interesai, padeda išvengti nereikalingo galvos skausmo jaudinantis dėl teisinių kliūčių.

Naudojasi ir emigrantai

„Paveldėjusi mišką netrukau apsispręsti dėl pardavimo. Pati nedaug apie tai išmanau, tad norėjau, kad viskuo rūpintųsi specialistai“, – pasakoja Airijoje gyvenanti Regina Voitovičienė. „Susisiekus su „Miško aukciono“ darbuotojais iškart supratau, kad bendrauju su tikrai darbą išmanančiais žmonėmis. Kadangi gyvenu užsienyje, labiausiai džiugino tai, kad galiu pardavimo reikalus tvarkyti nuotoliniu būdu. Man būnant Airijoje, Šalčininkų rajone esantį mišką pavyko parduoti už gerą kainą, be jokių rūpesčių, o pradinė nurodyta aukcione kaina – 10 000 eurų – per mažiau nei mėnesį laiko išaugo iki 25 000 eurų. Viskas vyko labai sklandžiai, net pati nesitikėjau, kad viskas gali būti taip paprasta“, – pasakoja moteris.

Miškus parduodantys žmonės uždirba tūkstančius

Pasak specialistų, pelningas miško pardavimas gali būti sudėtingas procesas. Tam reikia specifinių žinių apie medieną, miško rinką.
„Miško aukcionas“ siekia palengvinti pardavimo procesą, todėl pasirūpiname ir miško įvertinimu, ir kitų svarbių klausimų sprendimu. Jau esame įvykdę daugiau nei 20 sėkmingų aukcionų, kurie padėjo žmonėms gauti kur kas didesnes sumas, nei jiems siūlė kiti nevieši supirkėjai. Vieni aukcione uždirba tūkstantį, kiti pelną skaičiuoja net dešimtimis tūkstančių eurų, lyginant su pasiūlymais, kuriuos pateikė kaimynai, draugai ar mišką norėjusios pirkti įmonės. Didžiausia laimė, kai matai, jog pavyko žmogų „už ausų“ ištraukti iš aferistų, norėjusių pasinaudoti jo nežinojimu ar patiklumu, nagų“, – pasakoja miskoaukcionas.lt direktorius Tadas Palaima.

Naudojantis internetine platforma miskoaukcionas.lt suteikiama visa informacija ir pagalba, kuri reikalinga norint parduoti mišką, o nuolat matomi kainų pokyčiai užtikrina skaidrų ir paprastą pardavimo procesą. Atsižvelgiant į Valstybės miškų tarnybos įkainius ar miškotvarkos projektą, nustatoma miško kaina, kuri gali būti didinama neribotai. To rezultatas – greitai, paprastai, skaidriai ir be didelių pastangų parduotas miškas už, dažnai, didesnę, nei tikėtasi, kainą.